Μπάσκετ Β΄Εθνική: Προελαύνει ο Γ.Σ. Φαρσάλων -νέα νίκη μέσα στον Πολύγυρο

Πανεπιστήμιο Frederick
ΚΤΕΛ Μαγνησίας E-Ticket
ΕΠΙΛΕΚΤΟΣ ΚΛΩΣΤΟΫΦΑΝΤΟΥΡΓΙΑ ΑΕΒΕ - STIAFILCO
ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Στο 4/4 έφτασαν και τα εκπληκτικά Φάρσαλα, τα οποία επικράτησαν στην Χαλκιδική του Πολύγυρου με 75-66, χτίζοντας ουσιαστικά στα τριάντα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με 66-52. Οι γηπεδούχοι στην τελευταία τους προσπάθεια, κράτησαν τους Θεσσαλούς 7 λεπτά χωρίς πόντο, μείωσαν σε 61-66, χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη μπροστά με 9 πόντους και σκορ 13 – 22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί δέχθηκαν και πάλι μόλις 13 πόντους ενώ κατάφεραν να σκοράρουν 18 και να πάνε στο ημίχρονο μπροστά με σκορ 26-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση «άνοιξε» επιθετικά, απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό όμως αυτό βόλεψε τον Γυμναστικό ο οποίος «πάτησε το γκάζι» και πέρασε μπροστά με διψήφια διαφορά και σκορ 42 – 56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαχείριση του υπέρ τους σκορ και των δυνάμεων έγινε άψογα από τους Φαρσαλινούς οι οποίοι «άλωσαν» την έδρα του Πολύγυρου με τελικό σκορ 66 – 75 και μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα είναι στην κορυφή του πρωταθλήματος με το απόλυτο σε 4 αναμετρήσεις!!!

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 66-75

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 26-38, 42-56, 66-75

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Θεοδώρου-Σαρακενίδης

Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 30(1), Ντισλής 9(1), Δεληγκάρης, Βλάχος , Παπαθανασίου 1, Νικολόπουλος, Νούκαρης 8(1), Στόικος , Αμούτζιας , Αλεξιάδης 2, Γραβάνης 8 .

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης-Ρίζος): Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13, Τσούμας Σ. 16(3), Βρεττάς 8, Πεταλωτής 20(2), Μουλάς 2, Δέσπος 12, Τσούκας 4(1), Στάνκοβιτς.