ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΝΕΑ ΓΙΑ ΛΑΡΙΣΑ
Κάποιοι θα μπορούσαν να διδαχθούν από το πάθος του Νίκου Κατσαρού για την Θεσσαλία
Με αφορμή την ερώτηση στον κ. Σημίτη για την πορεία των έργων του Αχελώου
![Κάποιοι θα μπορούσαν να διδαχθούν από το πάθος του Νίκου Κατσαρού για την Θεσσαλία Κάποιοι θα μπορούσαν να διδαχθούν από το πάθος του Νίκου Κατσαρού για την Θεσσαλία](include/images/nopic.jpg)
Μια νέα παρέμβαση έκανε ο Λαρισαίος πρώην Αντιπρόεδρος της Βουλής κ. Ν. Κατσαρός σχετικά με την μακρά ιστορία των ημιτελών έργων Άνω Αχελώου. Αναδημοσιεύει το κείμενο της επερώτησης που υπέβαλε ο ίδιος και το κόμμα του στις αρχές της δεκαετίας 2000 προς την κυβέρνηση Σημίτη.
Πολλά συμπεράσματα μπορεί να εξαχθούν από την ανάγνωση αυτού του κειμένου. Ένα από αυτά είναι σίγουρα το γεγονός ότι οι ευθύνες για την κατάσταση εγκατάλειψης στην οποία οδηγήθηκαν τα έργα αυτά ειναι διάσπαρτες σε πολλούς και σε πολλά. Είναι προφανές ότι υπήρξε μια αμφιθυμία στην εκτέλεση του έργου από πολλές κυβερνήσεις της χώρας. Το παράδειγμα του ΥΠΕΧΩΔΕ (μέσα δεκαετίας 1990) που η μια διεύθυνση προωθούσε το έργο και η άλλη ενέτασσε την Κοιλάδα Αχελώου στη περιοχή Natura για να μη γίνει το έργο, είναι μια γλαφυρή περιγραφή του πως λειτουργεί η διοίκηση της χώρας και γιατί δεν μπορούμε να αναπτυχθούμε.
Οι εκλεγμένες κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ (Γ. Ράλλης, Ανδρ. Παπανδρέου και Κων. Μητσοτάκης) αποφασίζουν την εκτέλεση ενός παραγωγικού έργου που θα ενισχύσει την ανάπτυξη της Θεσσαλίας και της χώρας και κάποιοι δημόσιοι λειτουργοί μπορούν και το υπονομεύουν με διάφορους τρόπους και χωρίς καμία ευθύνη.
Θα πρέπει εδώ να τονιστεί η θετική δράση της Κυβέρνησης Κ. Καραμανλή (2004-09) με το συντοπίτη μας Υπουργό Δημοσίων Έργων κ. Γ. Σουφλιά, που με θάρρος και προσήλωση προχώρησε τα έργα στο σημείο που είναι σήμερα. Το λάθος ήταν η αμέλεια εκπόνησης των σχεδίων διαχείρισης υδάτων όπως προέβλεπε η Οδηγία 60/2000, γεγονός που έδωσε βάση για την απόφαση του ΣτΕ που απαγόρευσε τη συνέχιση των έργων.
Μακάρι ο πολύπειρος κ. Κατσαρός να μας έδινε περισσότερες πληροφορίες και για τα ισχυρά πολιτικά και, κυρίως, για τα οικονομικά συμφέροντα (φυσικό αέριο, αποκλεισμός Υδροηλεκτρικών Έργων, ανταγωνιστές παραγωγοί αγροτικών προϊόντων εντός και εκτός ΕΕ) που από την αρχή αυτής της υπόθεσης (δεκαετία 1970) παρεμβάλλαν συνεχώς εμπόδια, χρησιμοποιώντας ως μοχλό υπονόμευσης των έργων άλλοτε τα θεσμικά όργανα της Πολιτείας (πχ ΣτΕ), άλλοτε αξιοποιώντας τις υπαρκτές αδυναμίες της δημοσίας διοίκησης, τις τοπικιστικές αντιθέσεις, την κακή οικονομική κατάσταση της χωράς κλπ. και άλλοτε, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, χρησιμοποιώντας με προσχηματικό τρόπο ατεκμηρίωτες ψευτοοικολογικές αιτιάσεις, σκορπώντας αμφιβολίες και συγχύσεις γύρω από ένα, ομολογουμένως, σύνθετο θέμα.
Ευχόμαστε την σκυτάλη για τους αγώνες ολοκλήρωσης των έργων Αχελώου και, σταδιακά, την οριστική υπέρβαση των καταστροφικών υδατικών ελλειμμάτων της Θεσσαλίας, να την παραλάβουν οι νεότερες γενιές πολίτικων, μαζί φυσικά με τους φορείς και πολίτες της περιοχής μας.
Κοινός στόχος τους να προχωρήσουν τα έργα που θα αυξήσουν τη παραγωγή της χώρας, θα αναπτύξουν την οικονομία για να αυξηθούν τα εισοδήματα και η ποιότητα ζωής των ανθρώπων και ταυτόχρονα να προστατέψουν το περιβάλλον.
Πάντως η έως σήμερα ενεργοποίηση της Κυβέρνησης, φιλικής εξάλλου προς τον κ. Ν. Κατσαρό, καθόλου δεν συμπλέει με το δικό του πάθος και τις γνώσεις του επί του πρακτέου. Ατολμία, έλλειψη προετοιμασίας και σχεδίου δράσης (παρόλο που αρμόδιοι σημερινοί Υπουργοί είχαν ενημερωθεί ως τομεάρχες για τα θέματα), περιορισμένη και αποσπασματική γνώση των θεμάτων, απουσία των αναγκαίων πρωτοβουλιών, αμηχανία απέναντι στις, ούτως η άλλως, αναμενόμενες τοπικιστικές και (δήθεν) οικολογικές πιέσεις, συνθέτουν την έως σήμερα πορεία της Κυβέρνησης επί ενός τόσο σπουδαίου περιβαλλοντικού και παράλληλα αναπτυξιακού (δες ενέργεια, γεωργία κλπ.) εγχειρήματος.
Ας ελπίσουμε σύντομα το τοπίο να αλλάξει. Οι παράγοντες και οι φορείς της Θεσσαλίας ας μην ξεχνούν τον δικό τους ειδικό ρόλο που είναι η ανάπτυξη της γεωργίας και της οικονομίας γενικότερα με σεβασμό στις ανάγκες των ανθρώπων και την προστασία του περιβάλλοντος στη περιοχή μας.
Γέμτος Φάνης, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Γκούμας Κώστας, πρ. πρόεδρος ΓΕΩΤΕΕ/ΚΕ
Μπαρμπούτης Τάσος, μέλος ΔΣ ΕΘΕΜ
- ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 27.07.2024 | 11:57
Τα τρακτέρ στον Ε-65 βγάζουν την Τρίτη οι αγρότες του Ν. Καρδίτσας διαμαρτυρόμενοι για τις αποζημιώσεις του Daniel - ΛΑΡΙΣΑ | 27.07.2024 | 11:29
STOP έβαλε στο τραμ της Λάρισας η Διαχειριστική Αρχή - ΛΑΡΙΣΑ | 27.07.2024 | 11:26
Λάρισα: Λήψη δειγμάτων από κοντέινερ της εμπορικής αμαξοστοιχίας στα Τέμπη - ΤΡΙΚΑΛΑ | 27.07.2024 | 11:04
Εφιαλτική νύχτα στα Τρίκαλα -γέμισε καπνούς η πόλη από τη φωτιά στο Ριζαριό (βίντεο) - ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 27.07.2024 | 11:01
Φεστιβαλ Λιμνών: Ξεσήκωσαν το κοινό Χρ. Νικολόπουλος, Στέλιος Διονυσίου και Ελ. Παπαιωάννου (ΦΩΤΟ) - ΕΛΛΑΔΑ | 27.07.2024 | 10:19
Τροχαίο στη Μεσσηνία: Μάχη για τη ζωή του δίνει ο 19χρονος – Σοκαρισμένοι οι διασώστες που ανέσυραν τους 4 νεκρούς - ΘΕΣΣΑΛΙΑ | 27.07.2024 | 09:49
Φάνης Γέμτος: Ανάγκη για έργα διαχείρισης νερού στη Θεσσαλία φέρνει η κλιματική κρίση - ΛΑΡΙΣΑ | 27.07.2024 | 09:46
Έναρξη Μουσικoθεατρικών Καλοκαιρινών Δρώμενων "Από τον Κίσσαβο στο Κύμα"
- ΛΑΡΙΣΑ | 26.07.2024 | 09:05
Πάρκο 560 MWp θα «σκεπάσει» τον Θεσσαλικό κάμπo -στα όρια Λάρισας και Φθιώτιδας - ΛΑΡΙΣΑ | 26.07.2024 | 12:38
Στα γραφεία του ΕΛΓΑ στη Λάρισα αντιδήμαρχοι του δήμου Κιλελέρ ζητούν εξηγήσεις για το φιάσκο των αποζημιώσεων (ΦΩΤΟ) - ΛΑΡΙΣΑ | 26.07.2024 | 14:14
Στρατάκος: Νέο κρούσμα πανώλης σε άλλη περιοχή της Θεσσαλίας- τιμήθηκαν οι 110 κτηνίατροι στην περιφέρεια - ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 26.07.2024 | 14:25
Σε ποιές σχολές εισάγονται οι αριστούχοι του Νομού Καρδίτσας (ΦΩΤΟ) - ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 26.07.2024 | 18:47
Μεγάλη φωτιά μαίνεται στην περιοχή της Συκεώνας συναγερμός στην Πυροσβεστική Θεσσαλίας - ΕΛΛΑΔΑ | 26.07.2024 | 21:56
Μεσσηνία: Συνελήφθη ο οδηγός της νταλίκας που θέρισε τρία ΙΧ -38χρονη έχασε σύζυγο και μωρό, χαροπαλεύει ο 6χρονος γιος της - ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ | 26.07.2024 | 11:35
«Βράζει ο κάμπος»: Το παρασκήνιο των κακών πληρωμών του ΕΛΓΑ στη Λάρισα για την εξόφληση του Daniel - ΘΕΣΣΑΛΙΑ | 26.07.2024 | 20:18
Πανώλη: Επιβεβαιωμένα κρούσματα και σε περιοχές εκτός ζωνών επιτήρησης (xάρτες)