Agronuts
Animus Benefits
alphawood
ICBS

Σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, ο Πανιώνιος επικράτησε εντός έδρας με 74-71 επί της Λάρισας. Αν και το παιχνίδι έδειχνε να έχει κριθεί μετά και το +16 με το οποίο ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο οι Νεοσμυρνιώτες, οι Θεσσαλοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και παραλίγο να στείλουν το ματς στην παράταση. Παρόλα αυτά ο Χάρις αστόχησε σε «νεκρό χρόνο» σε σουτ τριών πόντων, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το τρίτο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα σκαρφαλώνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 12η.

To άγχος των δύο ομάδων ήταν εμφανές τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 10-0,με το οποίο διαμόρφωσε το 3-6 σε 13-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Λάρισα έκανε αρκετά φάουλ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν το δώρο των βολών (8/14). Το δεκάλεπτο έληξε με το buzzzer beater τρίποντο του Καμπερίδη, που έγραψε το 21-16.

Η ομάδα από το Θεσσαλικό κάμπο έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε με 21-24, τρέχοντας σερί 8-0 σε 1 μισή αγωνιστικό λεπτό, με 2 συναπτά τρίποντα του Μπράντον Ρας. Κάπως έτσι ξεκίνησε ένας άτυπος διαγωνισμός τριπόντων μεταξύ των δύο ομάδων, με αρκετά άστοχα και ελάχιστα εύστοχα σουτ εκατέροθεν (7/14 και 4/14 αντίστοιχα). Οι αντιμαχόμενοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του “Σοφία Μπεφόν”, με τον Πανιώνιο να προηγείται με ένα καλάθι, 37-35.

Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ έγινε αφεντικό μετά την ανάπαυλα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11, με τη Λάρισα να πετυχαίνει καλάθι στο δεύτερο μέρος από 3:30′, με τρίποντο του Τσιλούλη. H μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε το +17 δις (60-43 δια χειρός Πέτροβιτς και 63-46 δια χειρός Βεργίνη).

Η τελευταία περίοδος βρήκε τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να υπολείπονται με 64-48, ωστόσο με ένα επιμέρους 9-0 μείωσε στου 7 (64-57). Στοπ σε αυτό το σερί έβαλε ο Βεργίνης, μετά από σχεδόν 5 λεπτά που είχε μείνει χωρίς σκορ ο Πανιώνιος. Ο Μπερχανεμέσκελ, ο οποίος αφυπνίστηκε στο τέλος, μείωσε σε 66-63. Ανάσα 3 πόντων στους γηπεδούχους έδωσε ο Ντουρέν, για να ακολουθήσουν 2 εύστοχες βολές του Σάμουελς. O Μπερχανεμέσκελ μείωσε εκ νέου στους 3 (72-69), 35″ πριν το φινάλε. Άστοχη προσπάθεια 2 πόντων από τον Πάσαλιτς. Δύο εύστοχες βολές του Ρας, με 7.6″ να απομένουν. Εύστοχο σετ βολών και από τον Πάσαλιτς. Ο Πανιώνιος άφησε το τελευταίο σουτ στη Λάρισα, όμως ο Χάρις αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήραν την πέμπτη φετινή τους νίκη με 74-71.