Επικράτησε με 82-65 του Ρεθύμνου στο κλειστό της Νεάπολης

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας - ΔΠΜΣ - Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Τουρισμού και Πολιτισμού [ΣΑΤΠ]
Comfort Suites and Rooms
Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας
ΕΒΟΛ - Το δικό μας γάλα
Μικρές Αγγελίες

Ένα εντυπωσιακό πρώτο 10λεπτο, που της έδωσε προβάδισμα 14 πόντων (27-13) ήταν αρκετό για την Λάρισα για να φτάσει στην νίκη με 82-65 επί του Ρεθύμνου, αποτέλεσμα που την φέρνει στο 3-7, όσο έχουν πλέον και οι Κρητικοί

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης της Λάρισας ήταν μοιρασμένο, καθώς η γηπεδούχος ομάδα είχε προβάδισμα μόλις τριών πόντων στο 8’ (16-13), για να ακολουθήσει, όμως, ένα εντυπωσιακό 11-0 στα τελευταία δύο λεπτά, με την Λάρισα να κλείνει στο 27-13 το πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους στο 16’ (44-23), με την Λάρισα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά με 21 πόντους (52-31).

Η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο -14 (65-51), το τρίποντο του Καμπερίδη έγραψε το 68-58 στο 32’, όμως ο Παπαντωνίου απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 71-58, με την Λάρισα να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 82-65.

Δεκαλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65

Μεγαλύτερη διαφορά: +23 για την Λάρισα (52-29) στο 19’

On Fire:  Εξαιρετικός ο Παπαντωνίου με 17 πόντους και πέντε ασίστ

Ξεχώρισαν:  16 πόντους σημείωσε ο Μπράντον για την Λάρισα, ενώ από πλευράς Ρεθύμνου, ο Φράνκαμπ είχε 21 πόντους και ο Γκόρντον 12.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το 11-0 που έκανε η Λάρισα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, ήταν ουσιαστικά αυτό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση.