Ισπανία: Η Γρανάδα νίκησε 2-0 το... φάντασμα της Μπαρτσελόνα

Παραμένονρι χωρίς νίκη φέτος μακριά από το «Καμπ Νου»

alphawood
Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας
ΕΒΟΛ - Το δικό μας γάλα
Μικρές Αγγελίες

Απογοητευτική σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι της ήταν η Μπαρτσελόνα, κι έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Γρανάδα το Σάββατο, για την 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, παραμένοντας χωρίς νίκη μακριά από το «Καμπ Νου» τη φετινή σεζόν.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Αζίζ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζούνιορ Φίρπο (έκανε εφιαλτικό ντεμπούτο με τους «μπλαουγκράνα», και αντικαταστάθηκε άρον-άρον στο ημίχρονο) και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι Καταλανοί ήταν εντελώς νωθροί και ασύνδετοι και η εικόνα τους δεν άλλαξε ούτε μετά την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο των Μέσι και Ανσού Φατί.

Αντίθετα, η τρίτη αλλαγή του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο Αρτούρο Βιδάλ, έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι στο 66 και ο Βαντίγιο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, που με τη νίκη αυτή έπιασαν τη Σεβίλλη και την Ατλέτικο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα είναι έβδομη (μπορεί να υποχωρήσει κι άλλο την Κυριακή), έχοντας μόλις ένα βαθμό σε τρεις εκτός έδρας αναμετρήσεις.