ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΝΕΑ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
Γιατί μετά τη συζήτηση στη Βουλή καταλάβαμε ότι έρχεται μεγάλη φτώχεια στη Θεσσαλία
Του Γιάννη Κολλάτου
![Γιατί μετά τη συζήτηση στη Βουλή καταλάβαμε ότι έρχεται μεγάλη φτώχεια στη Θεσσαλία Γιατί μετά τη συζήτηση στη Βουλή καταλάβαμε ότι έρχεται μεγάλη φτώχεια στη Θεσσαλία](include/images/nopic.jpg)
Έρχεται φτώχεια στη Θεσσαλία και κατ- επέκταση στη χώρα τα προσεχή χρόνια. Αυτό είναι ένα πρώτο συμπέρασμα που προκύπτει όχι από πορίσματα Ολλανδών εμπειρογνωμόνων, ή άλλα περισπούδαστα master plan που τα αναμένουμε περί το Φεβρουάριο, αλλά από τους απλούς νόμους της αγοράς.
Μια πρώτη λοιπόν εκτίμηση είναι ότι φέτος στη Θεσσαλία λόγω των φυσικών καταστροφών από τις θεομηνίες ένα μεγάλο μέρος χωραφιών θα μείνει ακαλλιέργητο. Τουλάχιστο 180.000 στρέμματα στην περιοχή της Κάρλας που θα μείνουν κάτω από το νερό για τα προσεχή δύο χρόνια και άλλα περίπου 300.000 στρέμματα στις υπόλοιπες περιοχές που υποφέρουν από χαραδοειδρείς αυλακοειδείς διαβρώσεις από το πέρασμα χειμάρρων και μεγάλο όγκο φερτών υλικών, ενώ σε αρκετές περιοχές δεν θα έχουν αποκατασταθεί οι αγροτικοί δρόμοι ούτε την άνοιξη, άρα δεν θα μπορέσουν να καλλιεργηθούν ούτε με εαρινές καλλιέργειες.
Στα παραπάνω θα πρέπει να προστεθούν και τουλάχιστο άλλα 500.00 στρέμματα στους μεγάλους ΤΟΕΒ της Θεσσαλίας όπως οι ΤΟΕΒ Ταυρωπού, Πηνειού, Ενιπέα κλπ, όπου έχουν καταστραφεί τα αρδευτικά δίκτυα και εκεί ήδη οι αγρότες εαρινών καλλιεργειών έχουν προγραμματίσει να πάνε σε χειμερινά σιτηρά, αφού αγνοούν αν θα μπορούν να αρδεύσουν το καλοκαίρι. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε μια έκταση 500.00 στρεμμάτων δεν θα έχουμε καθόλου καλλιέργεια, άρα με μέσο όρο 250 ευρώ ανά στρέμμα θα λείψει από την τοπική οικονομία ένας τζίρος περίπου 120 εκατομμυρίων ευρώ (πρωτογενώς χωρίς να υπολογιστούν πολλαπλασιαστές και προστιθέμενη αξία). Και σε μια έκταση άλλων περίπου 500.00 στρεμμάτων από τα 350 ευρώ τζίρο μέσο όρο ανά στρέμμα των εαρινών (βαμβάκι, καλαμπόκι, μηδική, βιομηχανική ντομάτα ) θα πέσουμε στα 100 ευρώ των ξηρικών καλλιεργειών. Άρα άλλα μείον 250 ευρώ ανά στρέμμα σε 500.000 στρέμματα ίσον μείον άλλα 125 εκατ. ευρώ.
Σύνολο 250 εκατομμύρια ευρώ λιγότερα στην τοπική οικονομία μόνο από τις αρότραιες ετήσιες καλλιέργειας, χωρίς να έχουν συνυπολογιστεί οι απώλειες σε ζωικό κεφάλαιο και σε δενδρώδεις καλλιέργειες που καταστράφηκαν (άλλα 50 εκατομμύρια ευρώ περίπου άρα σύνολο 300 εκατ. ευρώ).
Αυτά τα 300 εκατομμύρια ευρώ λιγότερα στην τοπική αγορά της Θεσσαλίας επειδή προέρχονται από την πρωτογενή παραγωγή, με έναν μέσο πολλαπλασιαστή 4 σημαίνουν έ1,2 δις ευρώ λιγότερο για την επόμενη οικονομική χρονιά από την απώλεια πρώτης ύλης σε βιομηχανίες τροφίμων ή εκκόκκισης ή τυροκομεία, ή μεταφορικό έργο, ή υποστηρικτικές δράσεις από γεωπονικά καταστήματα, κτηνιάτρους κλπ.
Για τη Θεσσαλία το πλήγμα και το οικονομικό σοκ είναι τεράστιο, αν συνυπολογίσει κανείς ότι και για τα επόμενα πολλά χρόνια έχοντας πληγεί το σημαντικότερο κεφάλαιο της περιφέρειάς μας που είναι η γη της θα συνεχίσουν απώλειες στην τοπική οικονομία κάποιων εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ ετησίως. Σε γενικές γραμμές λοιπόν η τοπική οικονομία δεν πρόκειται να συνέλθει και η μετανάστευση πολλών νέων κυρίως ανθρώπων από τα χωριά θα πρέπει να θεωρείται μαθηματικά βέβαιη. Με master plan και σχέδια διαχείρισης και ανάταξης της οικονομίας που λένε απλά ανοίξτε τα ποτάμια και φτιάξτε ζώνες ανακούφισης (buffer zones) στον κάμπο ή ξεχάστε τα φράγματα, δεν χρειάζονται περισσότερα, απλά γίνεται μια επικοινωνιακή διαχείριση της φτώχειας και της μιζέριας μας.
Να λοιπόν γιατί δεν μείναμε ικανοποιημένοι ούτε από την ομιλία του πρωθυπουργού στη Βουλή ούτε φυσικά από εκείνη του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ Σωκράτη Φάμελλου που θέλει να βάλει ταφόπλακα στο μεγαλύτερο έργο πνοής για τη Θεσσαλία που είναι η μεταφορά νερού από την περίσσεια των χειμέριων νερών του Θεσσαλικού παραποτάμου του Αχελώου (του Κουμπουριανίτη) στο θεσσαλικό κάμπο που μετά τις πλημμύρες χωρίς μεσαία φράγματα και χωρίς το μεγάλο της Συκιάς οδηγείται σε ερημοποίηση. Και όλοι πλέον οι επιστήμονες παραδέχονται ότι πλημμύρες και ξηρασία είναι οι δύο όψεις στο ίδιο νόμισμα της κλιματικής αλλαγής
Δυστυχώς χθες γίναμε σοφότεροι ότι το πολιτικό σύστημα της χώρας είναι κατώτερο των περιστάσεων και αδυνατεί να κατανοήσει το μέγεθος της οικονομικής καταστροφής που υπέστη όχι η Θεσσαλία, αλλά η όλη η χώρα από τη θεομηνία Daniel. Οι πολίτες πάντως το έχουν ήδη αντιληφθεί στα ράφια των μάρκετ…
- ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 27.07.2024 | 11:57
Τα τρακτέρ στον Ε-65 βγάζουν την Τρίτη οι αγρότες του Ν. Καρδίτσας διαμαρτυρόμενοι για τις αποζημιώσεις του Daniel - ΛΑΡΙΣΑ | 27.07.2024 | 11:29
STOP έβαλε στο τραμ της Λάρισας η Διαχειριστική Αρχή - ΛΑΡΙΣΑ | 27.07.2024 | 11:26
Λάρισα: Λήψη δειγμάτων από κοντέινερ της εμπορικής αμαξοστοιχίας στα Τέμπη - ΤΡΙΚΑΛΑ | 27.07.2024 | 11:04
Εφιαλτική νύχτα στα Τρίκαλα -γέμισε καπνούς η πόλη από τη φωτιά στο Ριζαριό (βίντεο) - ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 27.07.2024 | 11:01
Φεστιβαλ Λιμνών: Ξεσήκωσαν το κοινό Χρ. Νικολόπουλος, Στέλιος Διονυσίου και Ελ. Παπαιωάννου (ΦΩΤΟ) - ΕΛΛΑΔΑ | 27.07.2024 | 10:19
Τροχαίο στη Μεσσηνία: Μάχη για τη ζωή του δίνει ο 19χρονος – Σοκαρισμένοι οι διασώστες που ανέσυραν τους 4 νεκρούς - ΘΕΣΣΑΛΙΑ | 27.07.2024 | 09:49
Φάνης Γέμτος: Ανάγκη για έργα διαχείρισης νερού στη Θεσσαλία φέρνει η κλιματική κρίση - ΛΑΡΙΣΑ | 27.07.2024 | 09:46
Έναρξη Μουσικoθεατρικών Καλοκαιρινών Δρώμενων "Από τον Κίσσαβο στο Κύμα"
- ΛΑΡΙΣΑ | 26.07.2024 | 09:05
Πάρκο 560 MWp θα «σκεπάσει» τον Θεσσαλικό κάμπo -στα όρια Λάρισας και Φθιώτιδας - ΛΑΡΙΣΑ | 26.07.2024 | 12:38
Στα γραφεία του ΕΛΓΑ στη Λάρισα αντιδήμαρχοι του δήμου Κιλελέρ ζητούν εξηγήσεις για το φιάσκο των αποζημιώσεων (ΦΩΤΟ) - ΛΑΡΙΣΑ | 26.07.2024 | 14:14
Στρατάκος: Νέο κρούσμα πανώλης σε άλλη περιοχή της Θεσσαλίας- τιμήθηκαν οι 110 κτηνίατροι στην περιφέρεια - ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 26.07.2024 | 14:25
Σε ποιές σχολές εισάγονται οι αριστούχοι του Νομού Καρδίτσας (ΦΩΤΟ) - ΚΑΡΔΙΤΣΑ | 26.07.2024 | 18:47
Μεγάλη φωτιά μαίνεται στην περιοχή της Συκεώνας συναγερμός στην Πυροσβεστική Θεσσαλίας - ΕΛΛΑΔΑ | 26.07.2024 | 21:56
Μεσσηνία: Συνελήφθη ο οδηγός της νταλίκας που θέρισε τρία ΙΧ -38χρονη έχασε σύζυγο και μωρό, χαροπαλεύει ο 6χρονος γιος της - ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ | 26.07.2024 | 11:35
«Βράζει ο κάμπος»: Το παρασκήνιο των κακών πληρωμών του ΕΛΓΑ στη Λάρισα για την εξόφληση του Daniel - ΘΕΣΣΑΛΙΑ | 26.07.2024 | 20:18
Πανώλη: Επιβεβαιωμένα κρούσματα και σε περιοχές εκτός ζωνών επιτήρησης (xάρτες)