Λύγισε από τον Ιωνικό η Λάρισα BC (74-66)

Στο πρωτάθλημα αφοσιώνεται πλέον το Λαρισινό συγκρότημα

Δήμος Λαρισαίων - Πρόσκληση
exalco
Ενωμενα Φροντιστήρια
ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Παρότι μπήκε δυνατά και φουριόζα στο γήπεδο η Λάρισα δεν κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Ιωνικού στη Νίκαια και ηττήθηκε με σκορ 75-66.

Ετσι δεν θα συνεχίσει στο Κύπελλο Ελλάδος και θ- αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα της basket league στο οποίο φυσικά δίνει μεγάλη βαρύτητα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, άνοιξαν τον ρυθμό και απέκτησαν προβάδισμα δέκα πόντων (8-18 στο 6-), το οποίο όμως δεν κατάφεραν να συντηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα. Η δράση του Γιουτζίν Τζέρμαν σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων στο περιφερειακό σουτ (4/19 στο ημίχρονο) έφεραν τον αγώνα σε ισορροπία στο ημίχρονο (30-30).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με ττον Ιωνικό να διατηρεί μικρό προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσε μέχρι το τέλος. Αφενός γιατί η άμυνά του αποδείχθηκε εξαιρετική, αφετέρου επειδή οι κοντοί του έκαναν σπουδαία δουλειά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Καλδίρης - Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέρμαν 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος 3 (1), Κολοβέρος 1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Γόντικας 5 (5 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 3 (1), Όουενς 8 (9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 5 (0/4 τρίποντα), Θρετ 19 (4/7 τρίποντα), Κρουμπάλι 9 (8 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Ζάρας 10 (3/3 τρίποντα), Φόρτιουν 7 (1/6 τρίποντα), Σπαν, Καράμπελας 9 (1/5 τρίποντα).
Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 16/39 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 18/25 βολές, 44 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 12/26 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 15/22 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.