Ήττα του Ερμή Αγιάς σε ματς-θρίλερ

Στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής

10.10.2018 | 19:53
ΡΑΔΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑ 96FM

Στα τελευταία δευτερόλεπτα γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Αγίου Παύλου στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής ο Ερμής Αγιάς χάνοντας από το Πευκοχώρι με 76-73, σκορ που διαμορφώθηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου αν και βρέθηκε να χάνει στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με 19-11, βρήκε το σθένος να απαντήσει, να βγάλει ενέργεια και να φτάσει στην ισοφάριση στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (26-26) κατορθώνοντας να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 41-36, καθοδηγούμενη από τους Κόμματο και Τσιαμπαλή.

Στην επανάληψη η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ και μάλιστα το τρίτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 56-56, δείχνοντας ότι η αγωνία θα έμεινε ως και το τέλος.
Η ομάδα του Ερμή ξεκίνησε ιδανικά το τελευταίο δεκάλεπτο κατορθώνοντας να πάρει διαφορά επτά πόντων (56-63) με τρίποντο του Τσιαμπαλή, όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι και 1’14’’ πριν την ολοκλήρωσή του πέρασαν μπροστά με 71-69. Δύο άστοχες επιθέσεις από τους παίκτες της λαρισινής ομάδας έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάνε την διαφορά στο +4 (73-69) και ουσιαστικά να την κρατήσουν ως το τέλος, αφού οι παίκτες και των δύο ομάδων εμφανίστηκαν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές.

Στα 8’’ ο Ερμής μείωσε με δύο βολές του Τζόλου σε 74-73, αλλά ο Γκατζιάς τον μιμήθηκε στο άλλο καλάθι και διαμόρφωσε το τελικό 76-73, αφού το τελευταίο σουτ των παικτών του Ερμή ήταν άστοχο.
Δεκάλεπτα : 19-16, 36-41, 56-56, 76-73

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Μελετιάδης): Τζουβάρας 5, Βελισσαρίου 1, Ακεψιμαΐδης 13(3), Ελευθεριάδης 22(3), Κιτσούλης 8, Γκάτζιας 11, Μανουσος 12, Καμπουριδης 4.
Ερμής Αγιάς (Πέρκος) : Τσιαμπαλής 12(2), Τσιλούλης 9(2), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 4, Τόζιος 6, Τριανταφύλλου 8, Νταλός 2, Κούκσικς 9(1), Τσούμας , Λόλας 5, Κόμματος 12(3).